از زبان مادران: همه مواردی که در برطرف کردن مشکلات مراقبت از کودکان باید بدانید

مشکلات مراقبت از کودکان

مشکلات مراقبت از کودکان همیشه وجود دارند و اینکه شما فرزند خود را به یک مهد کودک، به یک پرستار خانوادگی، به یک مرکز مراقبت از کودکان و یا حتی به مادربزرگ بچه بسپارید، بازهم شکی نداشته باشید که این مشکلات وجود خواهند داشت. پس چگونه می‌توانیم این مشکلات را برطرف کنیم؟ راهکاری برای آنها وجود دارد؟ چه مشکلاتی در جریان مراقبت از کودکان ممکن است رخ دهد؟

 در اینجا می‌خواهیم ابتدا مشکلات مراقبت از کودکان را معرفی کنیم و سپس در ادامه راهکارهایی برای برطرف کردن آنها پیشنهاد دهیم.

مشکلات مراقبت از کودکان دو نوع هستند

با توجه به گزارش موسسه Care for Kids، بطور کلی مشکلات مراقبت از کودکان به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند. مشکل اول شخصی است. در واقع نگرانی‌های فردی که مربوط به خانواده و خود کودک است، یا افکار مختلفی که در مورد چگونگی بهترین مراقبت از یک کودک وجود دارد، باعث این مشکلات می‌شود. نمونه‌های معمولی شامل مواردی مانند نگرانی در مورد اینکه آیا کودک غذای کافی برای خوردن دارد یا به اندازه کافی انگیزه برای خوردن دارد یا حتی نگرانی‌هایی در مورد بهداشت و رعایت نکات بهداشتی در مورد آن‌ها می‌شود.

مورد دوم در رابطه با شکستن قوانین و رعایت نکردن آنهاست. به عنوان مثال آیا موسسه مورد نظر دارای مجوز برای مراقبت از کودکان است، آیا مراقبت لازم از کودک به عمل می‌آید، روش‌های نامناسب برای نظم‌دهی و انضباط در مورد آنها رعایت می‌شود و موارد مختلفی مانند پوشک کثیف یا صدمه به کودک نیز باعث نگرانی می‌شود. این موارد در قالب مسائل و مشکلات مراقبت از کودکان مطرح می‌شود و خانواده‌ها نسبت به آنها نگران هستند.

گشتن به دنبال راه حل مناسب

مراقبت خوب و استاندارد از فرزند بسیار سخت است، اما بسیاری از موارد اگر به شکل مناسب و با نگرانی بیشتر با آنها رفتار شود، به راحتی قابل حل هستند. قبل از وارد شدن به فرایند پیدا کردن یک پرستار بچه یا یک مرکز مراقبت از کودکان، سعی کنید مشکل را با ارائه دهنده خدمات مراقبتی فعلی خود حل کنید. استفاده از فرد مورد نظر که سابقه همکاری با آنها دارید می‌تواند راهکار بهتری نسبت به پیدا کردن یک موسسه جدید باشد. برای غلبه بر مشکلات احتمالی، موارد زیر را رعایت کنید:

 • مراقب باشید: در مورد کسانی که به عنوان پرستار استخدام می‌کنید بررسی کنید و پیشینه آنها را ببینید. در این مورد باید ببینید که سیاست پرستار یا مرکز مراقبت به چه شکل است و قبل از ثبت نام فرزند خود تمامی موارد را از آنها بپرسید.
 •  درخواست‌های خود را در همان ابتدا مطرح کنید: هرگونه درخواست یا موارد مهمی که مربوط به فرزندتان است (مانند استفاده از کرم ضد حساسیت یا روش‌هایی در مورد بیداری‌های روزانه و شبانه او)، قبل از هر چیزی مطرح کنید. این موضوع برای جلوگیری از ایجاد سوء تفاهم و در مواردی که احتمال بروز مشکل وجود دارد، بسیار مفید است. حتی در صورت امکان درخواست‌ها و ترجیحات خود را به صورت کتبی با آنها در میان بگذارید و آن را پیش خود نگه دارید.
 •  به طور منظم با مرکز مورد نظر در ارتباط باشید: مراقبت خود را از فرزند و از مشکلات مراقبت از کودکان به صورت روزانه انجام دهید تا امکان تغییر شرایط را داشته باشید. حتی اگر فرزند شما دچار مشکل شود، به صورت غیررسمی می‌توانید به پیشرفت فرزند خود کمک کنید و به نگرانی‌ها و علاقه‌مندی‌های او توجه کنید. سعی کنید یک رابطه باز، صادقانه و با اعتماد متقابل با ارائه دهندگان خدمات مراقبت از فرزند خود داشته باشید تا راحت‌تر با این مسئله برخورد کنید.
 • نگرانی‌های خود را به اطلاع آن‌ها برسانید: به هنگام تلاش برای ثبت نام فرزند خود در یک مهد کودک یا سپردن او به پرستار، موارد و موضوعاتی که باعث نگرانی شما می‌شوند را با آنها در میان بگذارید. این موضوع باید به شیوه‌ای خصوصی و به دور از نظر فرزندتان انجام شود. سعی کنید تمامی موارد مثبت و منفی را در این مورد پوشش دهید و کاملاً مسئله را برای مرکز مراقبت از کودک روشن کنید. در صورتی که دیدید مشکلات مراقبت از کودکان همچنان وجود دارد، می‌توانید تعامل خود را بیشتر کنید و به موضوع بیشتر بپردازید.
 • به مراقب گوش دهید: مطمئن شوید که دیدگاه مراقب فرزند خود را در مورد آنچه اتفاق می‌افتد گوش می‌دهید و از نظر او اطلاع دارید. ممکن است اتفاق افتاده باشد و حتی به اطلاع شما رسانده شده باشد، اما به دلیل بی توجهی شما این مشکل دردسر بیشتری به وجود بیاورد.
 •  تمرکز بر روی حل و فصل مشکلات: پایان هر بحث و مناظره باید با درک روشن دو طرف در مورد نحوه حل مشکل همراه باشد و مراحل مختلفی برای برطرف کردن مشکلات در نظر گرفته شود.

زمانی که تغییر لازم است

 متاسفانه در برخی موارد، مسائل و نگرانی‌های مربوط به رفع مشکلات مراقبت از کودکان حل شدنی نیستند. در این صورت بهتر است به دنبال مرکز مراقبت یا استخدام پرستار جایگزین باشید. نمونه‌هایی از مواردی که احتمالاً شما را به تعویض و جایگزینی مراقب تشویق می‌کند عبارتند از:

 • یک مورد غیرقانونی یا یک مورد ناراحت کننده: اگر فرزند شما از لحاظ جسمی یا از لحاظ احساسی مورد سوء استفاده قرار گرفته شده باشد یا نادیده گرفته شده باشد، تعداد مراقبت کافی در دسترس نباشد یا محل مراقبت از لحاظ بهداشتی سطح نامناسبی داشته باشد.
 • معتقدید که فرزندتان در یک شرایط ناامن قرار دارد: این مشکل ممکن است ناشی از استفاده از یک پرستار بچه تحت تأثیر مواد مخدر یا مواد الکلی باشد؛ یا حتی ممکن است شامل استفاده از پدربزرگ یا مادربزرگ که از لحاظ ذهنی و فیزیکی توانایی مراقبت از فرزند شما را ندارند.
 • مرکز مراقبتی که به خواسته‌های شما احترام نمی‌گذارد: این مشکل مربوط به کسانی است که با وجود بحث‌های متعدد، درخواست‌ها و نگرانی‌های شما را نادیده می‌گیرند و باعث ایجاد اختلاف بین شما و مرکز مراقبت می‌شوند.
 • روش‌های مراقبت به صورت غیر قابل اعتماد: به عنوان مثال ممکن است فرزند شما به طور مرتب گم شود یا نیاز باشد که همیشه و هر روز از مرکز نگهداری فرزند خود بازدید کنید تا از آن اعتماد کافی به دست بیاورید. این موضوع می‌تواند برای شما دردسر ساز بوده و مشکلاتی به وجود بیاورد.
 • محل‌هایی که فرزند شما واقعاً می‌ترسد: ناراحتی‌های فرزند و کودک نباید با ناراحتی‌هایی مانند اضطراب جدایی یا خجالت‌زده اشتباه گرفته شود. این ناراحتی‌ها ممکن است ریشه در مسائل مختلفی مانند ترس و نگرانی کودک شما داشته باشد که به یک موضوع خاص ربط داشته باشد. بنابراین پیدا کردن ریشه این مشکل و برطرف کردن ان بهترین راهکار ممکن است.

اگر شما هم از مشکلات مراقبت از کودکان ناراحت هستید و مشکلات مشابه دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *