ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل

ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل

اگر مادری شاغل و پرمشغله هستید که مجبورید یک شغل تمام وقت یا دو شغل در شیفت‌های متفاوت داشته باشید احتمالا تصور می‌کنید هرگز وقتی برای ورزش کردن ندارید و هیچ وقت نخواهید توانست برای خود وقتی پیدا کنید. در کنار یک یا دو شغلی که دارید مراقبت از کودکان و رسیدن به وظایف خانه داری به نوبه خود دردسر بزرگی است که هرکس از عهده آن بر نمی‌آید. اما ناامید نشوید. کافی است اراده ورزش کردن داشته باشید و ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل را بدانید. زمانی که تصمیم به ورزش کردن گرفتید و هدف خود را تعیین کردید باید در بین وقت‌های خود وقتی برای ورزش کردن پیدا کنید، حتما برنامه ریزی داشته باشید. باید ترفندهای پیدا کردن وقت برای ورزش کردن را بدانید و نهایت تلاش خود برای عملی شدن برنامه ورزشی‌تان را کنید. در این مطلب هم به بررسی ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل خواهیم پرداخت که می‌توانند به کمک آن به راحتی در خانه یا محل کار خود ورزش کنند.

۱. دورنمایی برای ایجاد انگیزه داشته باشید.

ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل

وقتی برنامه ورزشی مورد نظر خود را پیدا کردید مشخص کنید برای انجام هر مرحله از ورزش چقدر وقت نیاز دارید بعد از آن هدف خود از ورزش کردن را مشخص کنید. برای مثال اگر هدفتان کاهش ۲۰ کیلوگرم از وزنتان است باید در مدت زمان ۵ ماه وزن خود را کاهش دهید. برای کاهش ۴ کیلوگرم در هر ماه باید هفتگی یک کیلوگرم از وزن خود را کم کنید و برای کاهش این وزن باید به صورت روزانه یک ساعت ورزش کنید. این تنها مثالی از تعیین یک هدف بود. هدف شما می‌تواند تناسب اندام، مقابله با افسردگی، کاهش وزن بعد از زایمان یا ایجاد شور و نشاط در کودکانتان باشد. با خودتان فکر کنید اصلا برای چه می‌خواهید وزنتان را کاهش دهید. زمانی که هدف مشخص دارید باعث می‌شود زمان‌هایی که خسته شدید یا احساس بی انگیزگی دارید به آن فکر کنید و باعث ایجاد انگیزه در شما شود. احساسی که بعد از ورزش کردن به شما دست می‌دهد باعث می‌شود به خودتان افتخار کنید و احساس کنید زنی قدرتمند هستید. اختصاص دادن وقت برای ورزشی که به آن عشق می‌ورزید باعث می‌شود بعد از ورزش احساس خستگی نداشته باشید و در عوض پر از انرژی با روحیه خوب به خانه بروید. هدف و انگیزه‌ای برای ورزش کردن پیدا کنید که باعث تشویق و ایجاد نیروی بیشتر در شما شود.  ورزشی که عاشقش باشید باعث می‌شود از افکار منفی مزاحم دور شوید و احساس خوبی داشته باشید.

هدف شما می‌تواند کاهش وزن نباشید بلکه رسیدن به قدرتی در دوندگی باشد که بتوانید همپای کودک خود بدوید و خوشگذرانی کنید. این افکار مثبت باعث می‌شود حس خوبی داشته باشید و طول زمان ورزش کردن به چشم شما نیاید. می‌توانید برای ایجاد انگیزه بیشتر عکسی از کودک خود را بالای برنامه ورزشی بزنید و هر بار به او نگاه می‌کنید انگیزه بگیرید. زمانی که بند کفش‌های خود را سفت می‌کنید به هدف خود فکر کنید و با انگیزه و روحیه‌ای خوب ورزش را شروع کنید. ممکن است انگیزه شما خرید لباسی باشد که عاشقش هستید و اندازه شما نیست و باید برای پوشیدن آن کمی وزن کنید. می‌توانید عکس لباس را بالای برنامه ورزشی خود بزنید یا آن را بخرید و روی در آویزان کنید تا با نگاه کردن به آن انگیزه داشته باشید.

۲.  برای ورزش‌های مخصوص وقت مخصوصی قرار دهید.

ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل

مهم نیست چقدر سرتان شلوغ است یا اصلا وقت سر خاراندن نداشته باشید، همیشه می‌توانید در گوشه و کنارها برای خودتان وقتی دست و پا کنید. این وقت می‌تواند وقت استراحت شما باشد یا وقت دیدن سریال مورد علاقتان، می‌توانید استراحت کردن را برای شب بگذارید و از همسرتان بخواهید قسمت سریال مورد علاقتان را پر کند تا بعدا ببینید. اگر شما چیزی را بخواهید باید برای رسیدن به آن تلاش کنید و عذر و بهانه نداشته باشید. درست است که مادری شاغل هستید و مانند گذشته وقت زیادی برای ورزش کردن ندارید، اما با استفاده از ترفندهای ورزش کردن برای مادران شاغل می‌توانید وقت خود را پیدا کنید و به ورزش کردن بپردازید.

در قدم اول برنامه ورزش هفتگی خود را مشخص کنید در صورت امکان روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کردن بهتر از اصلا ورزش نکردن است. اگر یک روز در میان باشگاه می‌روید، از مربی خود یک برنامه ورزشی برای خانه هم بگیرید و یک روز در میان در خانه ورزش کنید تا سریع‌تر به نتیجه مورد نظر خود برسید. بعد از آن یک جدول برنامه ریزی برای ورزش‌های مخصوص طراحی کنید و حتما به آن عمل کنید برای مثال :

  • صبح‌ها نیم ساعت زودتر بیدار شوید و تمرینات پیلاتس را از روی یوتیوب انجام دهید.
  • از وقت ناهار خود برای انجام تمرینات کششی استفاده کنید.
  • زمانی که فرزندتان خواب عصر خود را رفته است برای دویدن در پارک بروید.
  • با بچه‌ها در زمین بازی ورزش‌های برای تقویت عضلات بالاتنه انجام دهید.

زمانی که مشخص کردید دوست دارید در چه زمینه‌ای ورزش کنید وقت مناسب ورزش کردن را نیز پیدا خواهید کرد. برای مثال صبح زود بهترین زمان انجام ورزش‌های هوازی و یوگا است و وقت ناهار بهترین زمان برای ورزش‌های چربی سوز و کاردیو است و عصر زمان خوبی برای ورزش‌های عضله سازی است.

۳.  هدف‌های کوتاه مدت داشته باشید.

ورزش خود را با چالش‌های هفتگی کوتاه مدت شروع کنید. هدف‌های کوتاه مدت خود را در راستای هدف بزرگترتان قرار دهید و پله به پله ورزش خود را سخت‌تر کنید. اگر مشکلی از لحاظ مالی ندارید می‌توانید از یک مربی ورزشی که برای شما ایجاد انگیزه می‌کند و تا رسیدن به هدف نهایی‌تان پشت شما است پیدا کنید تا به صورت روزانه باهم ورزش کنید و مدام هدف برای شما تعیین کند. بعد از آن یک تقویم بخرید و روند پیشرفت ورزشی خود را تا رسیدن به روز هدف بزرگ خود یادداشت کنید. یک روز را به عنوان روز هدف بزرگ انتخاب کنید و با انرژی به ورزش کردن ادامه دهید. این یکی از بهترین ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل است که انگیزه خود را در طول ورزش و چالش بزرگشان از دست ندهند.

هدف شما می‌تواند برای مثال :

  • تواناییی رفتن ۲۵ شنا در یک هفته باشد.
  • هدف نهایی شما می‌تواند ۱۰ کیلومتر دویدن در دو ساعت باشد.
  • کاهش چربی‌های بدن باشد.
  • حتی هدف شما می‌تواند انجام دادن ورزش برای تبدیل شدن به یک عادت روزانه باشد.

۴. خیلی به خودتان سخت نگیرید.

ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل
ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل

درست است که باید به هدفتان برسید اما زیاده روی در هرچیز اصلا خوب نیست حتی ورزش کردن. یکی از ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل این است که خودشان را دوست داشته باشند و برای داشتن احساس بهتر ورزش کنند. این که شما در ورزش زیاده روی کنید اصلا نکته خوبی نیست. اگر کودکتان مریض شده یا در اداره با حجم زیادی از کار روبه رو هستید بهتر است از وقت ورزش خود بزنید و برای کاری که پیش آمده بروید. اگر یک روز از برنامه ورزشیتان عقب باشید هیچ اتفاقی نمی‌افتد و می‌توانید روز بعد دوباره آن را شروع کنید. دقت کنید افراط در ورزش هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت و در کاهش وزن نیز موثر نیست.

کلام آخر از ترفندهای ورزش برای مادران شاغل

ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل به همین جا ختم نمی‌شود شما با شروع کردن برنامه ورزشی خود مطمئن راه‌های بیشتری برای پیدا کردن ترفندهای بهتر پیدا خواهید کرد. زمانی که به برنامه ورزشی خود مسلط شدید و توانستید بین کار و خانواده تعادل برقرار کنید زمانی است که باید به خودتان افتخار کنید. هرچقدر شما مادری شادتر باشید فرزندانی سالم‌تر خواهید داشت و مراتب ازدواجی بهتر و موفق‌تر دارید. زمانی که به هدفتان رسیدید و کاری را انجام دادید که دیگران می‌گفتند از پس آن بر نخواهید آمد لحظه فوق العاده‌ای است که امیدوارم آن را تجربه کنید و با تحمل کردن سختی‌ها به آن برسید. شما هم اگر از دیگر ترفندهای ورزشی برای مادران شاغل باخبر هستید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: verywellfit

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *