بالاخره نفهیدیم مونتسوری (مونته سوری) چیه؟

مونتسوری چیست

امروزه با بیش از ۴ هزار مدرسه مونتسوری در آمریکا، کلمه “مونتسوری” تبدیل به لغتی فراگیر و روزمره شده است. با اینکه مونتسوری به عنوان یک روش آموزش جایگزین، شناخته شده و معروف است اما، هنوز ابهاماتی درباره‌ی آن وجود دارد. توصیف و تشریح چیستی مونتسوری حتی برای آن والدینی  که فرزندانشان به مدارس مونتسوری می‌روند نیز مشکل است.

و اما به راستی مونتسوری چیست؟   

مونتسوری چیست؟  10 اصولی که والدین باید بدانند

روش آموزشی مونتسوری توسط ماریا مونتسوری، اولین پزشک زن ایتالیایی، ابداع شد. او از آموخته‌های خود در حوزه دانش و پزشکی، برای مشاهده‌ی دقیق رفتار کودکان استفاده کرد و مدرسه‌ای را راه اندازی کرد که استعداد‌ها و علاقه‌مندی‌های افراد در آن‌جا پرورش داده شوند نه آنکه (مانند دیگر مدارس) سرکوب شوند. به عنوان مثال، اگر بچه‌ها پر تحرک و پر جنب و جوش هستند، چرا مدرسه‌ای را راه نیندازیم که به آن‌ها اجازه حرکت می‌دهد تا اینکه سعی در یک جا نشاندن آن‌ها داشته باشیم؟ این سوالیست که او مطرح کرد. او تمام پیش تصورات مبنی بر اینکه یک مدرسه مرسوم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد را کنار گذاشت و کلاس درس و موارد آن  را با مشاهدات خود از کودکان در وضعیت طبیعیشان، طراحی کرد. مدارس طراحی شده توسط او به مدارس مونتسوری شهرت یافت.

در اینجا ۱۰ اصول پایه آموزش مونتسوری را ارائه می‌دهیم تا به شما درک بهتری از مونتسوری دهد، و اینکه شاید این روش برای فرزندان شما چاره ساز باشد:

۱– آموزش تجربی

دانش آموزان در مدارس مونتسوری از طریق کارکردن با وسایلی که برای اهداف خاص طراحی شده اند، فرآیند یادگیری را طی می‌کنند. به جای حفظ کردن دروس ریاضی، آن‌ها  از شمارش و اضافه کردن به مواد  شهودی آغاز می‌کنند. آن‌ها از اشیاء کوچک و مجموعه ای از حروف  چوبی،که به عنوان عنوان الفبای متحرک شناخته می‌شوند، برای یادگیری خواندن و نوشتن استفاده می‌کنند. ماریا مونتسوری مشاهده کرد که کودکان باید به جای نشستن و گوش دادن به یک معلم، باید از طریق تجربه کردن و  حرکت  موضوعات مختلف را فرا بگیرند.

۲-کلاس متشکل از دانش آموزانی با سنین مختلف

کلاس های مونتسوری شامل سنین مختلف و سطوح مختلف مهارت هستند و  به طور کلی به گروه‌های سه ساله تقسیم می‌شوند (به عنوان مثال، ۳-۶ ساله، ۶-۹ ساله). یادگیری گروهی دارای اهمیت ویژه‌ای است زیرا کودکان کم سن و سال‌تر از دوستان بزرگتر از خود می‌آموزند و هم‌چنین خود آن دانش آموزان  بزرگتر با تکرار و تدریس  به جوانترها هم مطالب یادگرفته شده را در ذهن خود تثبیت می‌کنند و هم توانایی رهبری و مدیریت خود را بهبود می‌بخشند.

در حالی که مدارس مونتسوری برای کودکان کم سن و سالتر  رایج هستند، مدارس راهنمایی و دبیرستان مونتسوری نیز وجود دارد.

۳– دوره های کاری بدون وقفه

تمام مدرسه‌های معتبر مونتسوری دارای دوره‌های طولانی و بدون وقفه هستند (معمولا ۲-۳ ساعت با توجه  به سن دانش آموز). به جای داشتن زنگ‌های ۳۰ دقیقه‌ای برای ریاضی و سپس برای زبان، کودکان دو زنگ طولانی صبحگاهی و عصرگاهی دارند که شامل تمامی دروس می‌شوند. این دوره زمانی طولانی به کودکان اجازه می‌دهد تا با دروس عمیق‌تر درگیر شوند و تمرکز بیشتری روی آن داشته باشند.

۴– مطالب آکادمیک

علاوه بر ریاضیات، زبان و علوم، مدارس مونتسوری شامل دو حوزه علمی دیگر نیز هست:

آموزش زندگی عملی  و حواس پنجگانه.

آموزش زندگی عملی شامل تمریناتی جهت کمک به دانش آموزان، برای یادگیری مهارت‌های مورد استفاده در زندگی روزمره است. برای کودکان، این موارد شامل آب ریختن با دقت، پوشیدن کفش‌های خود و تمیز کردن یک میز و برای دانش آموزان بزرگتر، کارهایی مانند بودجه بندی و شروع  یک کسب و کار کوچک است.

آموزش حواس پنجگانه همان‌طور که از اسمش پیداست به آموزش حواس می‌پردازد که این مورد برای دانش آموزان جوانتر رایج است. مونتسوری معتقد بود که کودکان از طریق حواس خود یاد می‌گیرند و مواد خاصی را طراحی کرد که به آن‌ها کمک می کند تا حس بویایی، شنوایی و غیره خود را تقویت کنند.

۵– نقش معلم

معلم مونتسوری گاهی اوقات به عنوان یک راهنما، به جای یک معلم، خطاب می‌شود، و این نشان دهنده نقش غیر سنتی او است.

کار معلم مونتسوری این است که دانش آموزان  را مشاهده کرده و و مواد آموزشی را در زمان مناسب به آن‌ها معرفی و تدریس کند. پیدا کردن او در کلاس دشوار است و به طور معمول در حال کارکردن تنها با یک کودک است، به جای ایستادن در وسط کلاس و صحبت کردن برای کل دانش آموزان. ماریا مونتسوری وظیفه معلم را فراهم کردن ابزار یادگیری برای کودکان، به جای بمباران کردن ذهن آن‌ها با اطلاعات جدید، می‌دانست.

۶- آزادی های مشروط

در مدرسه مونتسوری دانش آموز تصمیم گیرنده است. اینکه کجا بنشیند، چه مطلبی را چگونه و چه زمانی یاد بگیرد. اما اجازه ندارد که وسط کلاس برقصد زیرا حواس دیگر کودکان را پرت می‌کند. آن‌ها همچنین نباید کل روز  را صرف نقاشی کشیدن کنند.

۷- آموزش همه جانبه

در مدرسه مونتسوری دانش آموزان باید در همه ابعاد، فیزیکی، معنوی، درسی، ذهنی، احساسی و… آموزش ببینند. این یعنی شما می‌توانید کودک سه ساله ای را در مدرسه پیدا کنید که همزمان با رفتن روی خط صافی، در حال حمل کردن لیوان آب نیز هست و سعی می‌کند تعادل خود را حفظ کند. می‌توانید کودکی را در حال انجام یوگا و دوستش را در حال تمرین تفریق بیابید. هر یک از این آموزش ها از اهمیت یکسانی برخوردارند.

۸- برنامه کلاسی اختصاصی

اگر فرض کنیم در کلاس مونتسوری ۲۵ دانش آموز داشته باشد، هیچکدام از این ۲۵ نفر در یک سطح یکسان نیستند و سطح آن‌ها توسط معلم تعیین و زیر نظر گرفته می‌شود. معلمان مونتسوری به جای تدریس یک درس عمومی به کل کلاس، به هر شخص با توجه به سطح و نیاز های او آموزش های کافی را به او می‌دهد. این کار کاملا امکان پذیر است زیرا دانش آموزان کل روز را به طور مستقل صرف یادگیری و تمرین آموخته های خود می‌کنند.

۹- محیط آماده

مونتسوری

کلاس های مونتسوری با نام  “محیط آماده ” نامیده می‌شوند. این به این معنی است که آن‌ها دارای  همه چیزهایی که کودکان نیاز به کشف و یادگیری دارند، هستند. آن‌ها پر از قفسه‌های کوتاه و کوچک و مواد زیبا و رنگارنگ هستند که کودکان را به سمت یادگیری و کارکردن سوق می‌دهند. معلمان مونتسوری، کودکان را بررسی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند چه چیزی را در قفسه ها قرار بدهند تا با علایق  و نیازهای کودکان را در آن لحظه همخوانی داشته باشد. کلاس‌های مونتسوری بیشتر از کلاس‌های مرسوم  مینیمالیستی هستند، مخصوصا برای کودکان کوچکتر. کلاس‌ها پر از رنگ‌های ملایم و نور طبیعی برای افزایش تمرکز هستند و همه چیز در کلاس دارای یک جای بخصوص در یک قفسه است که با  دقت سازماندهی شده است تا به کودکان کمک کند که نظم را تمرین کنند.

۱۰- آموزش صلح

ماریا مونتسوری در طول جنگ‌های جهانی و تحولات جهانی زندگی کرد. شاید به همین دلیل است که  تأکید زیادی بر آموزش صلح داشت. او معتقد بود که آینده جهان وابسته به ماست که به فرزندانمان اهمیت صلح را آموزش دهیم  و این باور هنوز هم در مدارس مونتسوری گرامی داشته می‌شود. در این مدارس،  تاکید زیادی بر جوامع، هم جامعه کلاس درس و هم جامعه جهانی گسترده ای که بخشی از آن هستیم، وجود دارد. کودکان در مورد جهان پیرامون مطالعه می‌کنند   و  همچنین راه‌هایی  را برای آرام کردن  خود و حل صلح آمیز مناقشات یاد می‌گیرند.

منبع: motherly

به نظر شما مهد کودک‌ها و مدارس ما این روش را اجرا می‌کنند. منتظر شما در نظرها هستیم.

بیشتر بخوانید:

۷ عبارتی که یک معلم مونته‌سوری استفاده می‌کند!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *