چگونه از مادری خانه دار به مادری شاغل تبدیل شویم؟

تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل

همه می‌دانیم که مادر بودن یک شغل ۲۴ ساعته در هفت روز هفته است که بدون هیچ مرخصی یا استراحتی و در هر جای دنیا که باشید باید به وظایف خود عمل کنید. اما این موضوع به آن معنا نیست که شما باید حرفه شغلی و زندگی قبلی خود که پیش از مادر بودن داشته‌اید را فراموش کرده و از زندگی حرفه‌ای خود فاصله بگیرید. در این مطلب ده راهکار برای تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل و حفظ تعادل بین این دو وظیفه را بیان می‌کنیم که امیدواریم برای شما مفید باشد.

۱. پروفایل لینکدین خود را به روز رسانی کنید.

مادر شدن به معنای پایان حرفه شغلی شما نیست و شما می‌توانید با روش‌های مختلف بین مادر بودن و شغل خود تعادل برقرار کنید. در مرحله اول برای تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل ، باید پروفایل لینکدین خود را به روز رسانی کنید. اطلاعات لازم را وارد کنید و بعد از آن همکاران قدیمی خود را در این وب سایت پیدا کنید، همکاران و دوستان قدیمی شما می‌توانند موقعیت‌های شغلی مناسبی که نیاز دارید را به شما معرفی کنند و این قدمی برای بازگشت به زندگی حرفه‌ای شما است.

۲. به دنبال علایق خود بروید.

تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل

شاید پیش از این که کودکان وارد زندگی شما شوند و تبدیل به مادری خانه دار شوید مهم‌ترین مسئله زندگی شما حول حساب و کتاب و درآمد بالاتر می چرخید؛ حال که تبدیل به مادری خانه‌ دار شده‌اید بازهم می‌توانید درآمد مناسبی داشته باشید، می‌توانید مشاغل خانگی پر در آمد را انتخاب کنید و به دنبال کاری بروید که همیشه آرزوی انجام آن را داشته‌اید. دنبال کردن علایقتان و کسب درآمد از آن باعث می‌شود به یاد بیاورید قبل از این که خانه دار شوید چه کسی بوده‌اید. انتخاب علایقتان به عنوان شغل خانگی یکی از بهترین راه‌های تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل است.

۳. به مدرسه برگردید!

یک یا دو شب در هفته را به خواندن کتاب‌های درسی مرتبط با رشته‌ای که در آن تحصیل کرده‌اید اختصاص دهید. این کار باعث می‌شود از آخرین تغییرات کتاب‌های درسی و دانشگاهی باخبر شوید. علاوه بر این اگر شغل قبلی شما مرتبط با اقتصاد یا حسابداری بوده است خواندن جدیدترین کتاب‌ها در این زمینه باعث می‌شود که اطلاعات شما به روز رسانی شود. مطالعه کتاب‌های الهام بخش هم به شما کمک می کند تا ایده‌های جدید به ذهنتان برسد و راهی برای برقراری تعادل بین مادر خانه دار و شاغل بودن پیدا کنید.

۴. ارتباط با همکاران قدیمی

یکی از بهترین راه‌های تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل این است که با همکاران و دوستان قدیمی که در محل کار داشته‌اید دوباره ارتباط برقرار کنید. شاید با تبدیل شدن به مادری خانه دار نتوانسته باشید در اداره حضور پیدا کنید یا فعالیت شغلی و حرفه‌ای خود را مانند قبل ادامه دهید اما به کمک دوستان و همکاران قبلی خود می‌توانید به راحتی به زندگی حرفه‌ای خود بازگردید. بهتر است زودتر دست به کار شوید و پیامی به آن‌ها بدهید و از وضعیت شغلی و پیشرفت کاری آن‌ها و اداره یا محلی که در آن کار می‌کردید با خبر شوید.

۵. شغل خود را آموزش دهید!

تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل

شاید تجربه حضور در مدرسه کودکتان و صحبت از شغل خود را داشته باشید. مطمئنا لذت صحبت کردن از شغلی که دوستش داشته‌اید باعث به وجود آمدن اشتیاق در شما برای بازگشت به زندگی حرفه‌ای قبلیتان شده باشد. بنابراین آموزش دادن شغلی که داشته‌اید به کودکان و نوجوانان باعث تشویق بیشتر شما به تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل خواهد شد. علاوه بر این آموزش شغلتان به دیگران نکته مثبتی است که می‌توانید آن را در رزومه خود ثبت کنید.

آیا زمانی که دانشجو بودید و از بودن در اجتماعات دانشجویی و عضویت در گروه‌های مختلف لذت می‌بردید را به یاد می‌آورید؟

۶. در یک انجمن حرفه‌ای عضو شوید

الان که مادری خانه دار هستید بازهم می‌توانید در چنین انجمن‌هایی عضو شوید و از سپری کردن ساعت‌های خوشی با افردای که هم عقیده و هم فکر شما هستند لذت ببرید. عضویت در انجمن‌های حرفه‌ای باعث می‌شود با افرادی آشنا شوید که در موقعیتی شبیه شما قرار دارند، علاوه بر این آشنایی با افراد جدید شانسی برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی تازه است. بهتر است اوقاتی را برای خودتان و به دور از بچه‌ها در چنین انجمن‌هایی سپری کنید و دوستان جدید پیدا کنید تا بتوانید راحت‌تر به زندگی حرفه‌ای خود بازگردید.

۷. آشنایی با دیگر مادران خانه دار

مطمئنا هیچ کس نمی‌تواند وقتی موقعیت شما را ندارد از راحتی و آساش حرف بزند و تنها زمانی که در موقعیت شما قرار گیرد می داند که مادر خانه دار بودن چقدر سخت و طاقت فرسا است. یکی از راه‌های تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل آشنا شدن با دیگر مادران خانه دار است. زمانی که کودک خود را برای بازی به پارک می‌برید با مادران خانه داری که در همسایگی شما زندگی می‌کنند آشنا شوید و صحبت کنید، از تجربه‌های آن‌ها استفاده کنید. شاید در میان این زنان مادران خانه دار و شاغل نیز وجود داشته باشند که می‌توانند راهنمای خوبی برای تبدیل شدن شما از مادری خانه دار به مادری شاغل باشند. ممکن است در این صحبت‌ها ایده‌ای برای داشتن یک شغل خانگی به ذهن شما برسد. می‌توانید با مادران خانه داری که در نزدیکی شما زندگی می‌کنند دوره‌های هفتگی بگذارید و دقایقی را دور از کودکان و فضای خانه سپری کنید.

۸. خودتان را به چالش دعوت کنید!

شاید پیش از این که تبدیل به یک مادر خانه دار شوید در زمینه کاری خود بسیار مهارت داشته‌اید ویکی از بهترین‌های شاخه فعالیت خود بوده‌اید، اکنون اجازه ندهدی که فعالیت‌های شما به عنوان مادری خانه دار باعث شود مهارت‌هایتان را فراموش کنید. یکی از بهترین‌ راه‌های تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل این است که خود را به چالش دعوت کنید. برای خود اهداف هفتگی و ماهانه تعیین کنید تا مهارت‌هایتان را فراموش نکنید. حتی می‌توانید از این چالش ها کسب درآمد خانگی داشته باشید. این اهداف کمک می‌کنند احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید و زمانی را برای خود اختصاص دهید و مهارت‌هایی که داشته‌اید را تقویت کنید.

۹. اجتماعی باشید

تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل

این روزها همه حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی عضویت دارند. اگر همه وقت خود را صرف مراقبت از کودکان و انجام کارهای خانه کرده‌اید بهتر است دست از این کار بکشید و در روز حداقل وقتی را برای خود نگه دارید. در یکی از شبکه‌های اجتماعی مانند توییریا فیس بوک عضو شوید تا آخرین پیشنهادات شغلی مربوط به زمینه‌ای که در آن مهارت دارید را دریافت کنید. برای این که بتوانید شانس خود را در گرفتن فرصت‌های شغلی پیش رو افزایش دهید بهتر است یک نمونه رزومه آنلاین از مهارت‌ها و زمینه‌ای که دوست دارید در آن فعالیت کنید تهیه کنید. از درت شبکه‌های اجتماعی برای دیده شدن استفاده کنید. معمولا با وارد کردن این اطلاعات شبکه‌های اجتماعی مانند توییر و فیس بوک دسته‌ای از پیشنهادات شغلی مورد نیاز و کارفرمایانی که به افرادی مانند شما نیاز دارند را معرفی می‌کنند و این قدمی برای تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل است.

۱۰. شغلی انعطاف پذیر پیدا کنید

تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل

هیچ راهی بهتر از پیدا کردن یک شغل انعطاف پذیر برای تبدیل شدن از مادری خانه دار به مادری شاغل نیست. سعی کنید مشاغل پاره وقت یا خانگی پیدا کنید تا به شما اجازه دهد درعین مادر بودن و رسیدن به وظایف خانه و مادری، شغل خود را نیز داشته باشید. با داشتن شغلی انعطاف پذیر هم می‌توانید زندگی حرفه‌ای خود را داشته باشید و هم مادری خانه دار و وظیفه شناس باشید.

کلام آخر

هرگز تصور نکنید که مادر شدن به معنای پایان زندگی حرفه‌ای شما است و باید دست از رویاهای خود بکشید، با استفاده از راهکارهای بالا و مشورت با دیگران شما به راحتی می‌توانید به تمام وظایف خود برسید شاید در ابتدای کار برقراری تعادل و عادت کردن به وضعیت مادر بودن و در عین حال حفظ شغلتان سخت باشد اما به مرور زمان شما و خانوادتان به این وضعیت عادت می‌کنید. شروع دوره حرفه‌ای شما و بازگشت به شغلتان هرگز باعث نخواهد شد که مادر بدی باشید بلکه باعث می‌شود الگوی خوبی برای کودکانتان هم شوید.

شما هم تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید. منتظر شما در نظرات هستیم.

منبع: parents

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *