۱۰ راز یک مادر شاغل خونسرد!

مادر شاغل خونسرد

مطمئن باشید با برنامه‌ریزی و به کار بردن ترفندهای ساده روزی خواهد رسید که در انتهای شب بعد از انجام دادن همه وظایف خود و کارهای خانه با افتخار در آینه به خود نگاه کنید و به این فکر کنید که وظایف خود را به عنوان یک مادر خانه دار و شاغل همزمان انجام داده‌اید.

شاید تصور کنید که نمی‌شود هم مادری خانه داری باشید و هم شغل خود را حفظ کنید. شاید در ابتدای کار حفظ خونسردی و برقراری تعادل بین این دو وظیفه سخت باشد اما به مرور زمان و با مشخص کردن مرزهای این دو وظیفه در کنار هم مطمئنا می توانید یک مادر شاغل خونسرد باشید. مطمئن باشید با برنامه‌ریزی و به کار بردن ترفندهای ساده روزی خواهد رسید که در انتهای شب بعد از انجام دادن همه وظایف خود و کارهای خانه با افتخار در آینه به خود نگاه کنید و به این فکر کنید که وظایف خود را به عنوان یک مادر خانه دار و شاغل همزمان انجام داده‌اید. ممکن است در ابتدای راه شرایطی پیش خواهد آمد که تصور کنید از عهده شما خارج است و نمی توانید وضیعت خود را در دو وظیفه خود حفظ کنید اما به مرور زمان یاد می‌گیرد چگونه یک مادر شاغل خونسرد باشید. در این مطلب به شما ده راز یک مادر شاغل خونسرد را خواهیم گفت که امیدواریم برای شما مفید باشد.

۱. در خانه کار کنید.

شما می‌توانید خانه را تبدیل به محل کار خود کنید. یکی از بهترین راه‌های حفظ شغل به عنوان مادری خانه‌دار این است که زمان‌هایی را در روز صرف انجام کارهای خود کنید. مشاغل خانگی یکی از در آمد‌زا‌ترین شغل‌ها برای مادران خانه دار است. در حالی که مادر خانه دار بودن یک شغل ۲۴ ساعته در هفت روز هفته است شما می‌توانید در کنار وظایف مادری خود یک مادر شاغل خونسرد باشید، صورت حساب ها را در بین وقت آشپزی خود چک کنید یا در زمانی که منتظر هستید اعضای خانواده برای شام حاضر شوند ایمیل‌های کاری خود را چک کنید.


۲. معجزه استراتژی

مادر شاغل خونسرد

یکی از راه‌های تبدیل شدن به مادر شاغل خونسرد استفاده از استراتژی در پیشبرد کارهایتان است. برای مثال کارهای خود را دسته بندی کنید تا در یک راستا به انجام آن‌ها بپردازید یعنی کارهای خود را به A،B و C دسته بندی کنید و کار A را در راستای انجام دادن B قرار دهید تا به کار C برسید به این ترتیب شما کارهای خود را باهم و در کنار هم انجام داده‌اید. برای درک بهتر مثلا در آشپزخانه نشسته‌اید و با لپ تاپ خود کار می‌کنید و در کنارتان پسر کوچکتان در حال انجام تمرینات ریاضی است. در این حالت شما هم مراقب آشپزی خود هستید هم در حال نوشتن مقاله برای روزنامه یا ترجمه کاری هستید که انجام آن را به عهده گرفته‌اید و در عین حال به درس و مشق کودکتان هم رسیدگی می‌کنید. در عین حال اگر کودکتان در حل مسئله‌ای دچار مشکل شد می‌توانید از گوگل برای حل مسئله او استفاده کنید. به این ترتیب با یک تیر دو نشان زده‌اید و در عین رسیدگی به حرفه و شغل خود، به درس و مشق کودکتان به عنوان مادر هم رسیدگی کرده‌اید.

۳. مرکز کنترل در خانه

 شاید شنیده باشید که می‌گویند اگر قصد انجام کارها را از منزل دارید باید اتاقی را به این کار اختصاص دهید و فضای شخصی خود را داشته باشید، ما این حرف را نقض نمی‌کنیم اما می‌گوییم می‌توانید محلی را در خانه به عنوان محل کار خود اختصاص دهید که از آن جا بر همه جای خانه و امور کودکانتان تسلط داشته باشید. در این مرکز حریم شخصی و کاری خود را تعریف کنید اما در حین حال مراقب کار بچه‌ها و رسیدگی به امور آن‌ها باشید. این کار یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید یک مادر شاغل خونسرد باشید که در حین کار کردن بر خانه هم تسلط داشته باشد. از محل کار خود که هم حریم شخصی دارید و هم کنترل خانه را زیر نظر دارید می‌توانید به کودکان خود در انجام پروژه‌های مدرسه کمک کنید یا کارهای دیگر را انجام دهید.


۴. مقالات بیهوده ترس‌های والدین را نادیده بگیرید.

بهتر است ذهن خود را با خواندن مقالاتی با عنوان «ترس‌های والدین از شاغل بودن» یا عنوان‌های این چنینی مشغول نکنید. گاهی مقالاتی بر اساس باورهای کلاسیک والدین نوشته می‌شود که در جامعه امروز کاربرد ندارد و تنها باعث می‌شود که شما از زندگی حرفه‌ای خود دور شوید یا کار و آرزوی خود را بر اساس برخی باورهای ساده و قدیمی رها کنید. اگر انتخاب کرده‌اید که هم مادری شاغل و هم خانه دار باشید باید قبول کنید به عنوان فردی بالغ زندگی پیچیده‌ای خواهید داشت و باید یاد بگیرید به عنوان یک مادر شاغل خونسرد چطور عمل کنید. این که شما انتخاب کنید در آخر هفته و روزهای تعطیل هم کار کنید یا در کنار کودکان خود بازی کنید تنها به شما و انتخابتان بستگی دارد.

۵. صبح زود از خانه خارج شوید.

اگر خارج از خانه کار می‌کنید باید بدانید که بسیار اهمیت دارد که صبح زود، سروقت و با ظاهری آراسته در محل کار خود حاضر شوید. این به آن معنا است که باید قبل از شروع ساعت کاری خود خانه را ترک کنید. گاهی بهتر است کنترل کردن و سازمان دهی همه چیز را فراموش کنید و انجام برخی کارها را به همسرتان بسپارید. اگر کودک شما باید ساعت هفت صبح در مدرسه حاضر شود می‌توانید وسایل او را از شب قبل حاضر کنید و بسته تغذیه‌اش را در یخچال آماده بگذارید و پیش از رفتن به سر کار او را آماده کنید. هرگز اجازه ندهید به این دلیل که کودکتان دوست ندارد صبح زود به مدرسه برود دیر به سر کار بروید. بهتر است از قبل شرایط را برای صبح زود بیدار شدن او مهیا کنید تا یک مادر شاغل خونسرد باشید که سر وقت به کار خود می‌رود.


 ۶. وسایل ضروری خود را داشته باشید.

اگر یک مادر شاغل هستید باید بدانید گاهی شرایط اضطراری پیش می‌آید که ممکن است کارهایی را خیلی سریع انجام دهید یا با عجله به سرکار بروید. برای مثال می‌توانید دفترچه‌ای از یادداشت‌های مورد نیاز کاری خود یا شماره تماس مشتریان را همیشه همراه خود داشته باشید یا یک دست لباس اداری خود را همیشه در صندوق عقب ماشین نگه دارید شاید مورد نیازتان شود. این کار باعث می‌شود بهتر بتوانید به عنوان یک مادر شاغل خونسرد عمل کنید.

۷. قدرت تصمیم گیری خود را تقویت کنید.

مادر شاغل خونسرد

گاهی لازم است عمل کردن بر حسب غریزه را کنار بگذارید. به عنوان یک مادر شاغل گاهی شرایطی پیش می‌آید که ممکن است بین غریزه مادری خود و فرصت شغلی که دارید یکی را انتخاب کنید. مثلا تصور کنید ماه‌ها و هفته‌ها است که در حال آماده شدن برای یک قرار کاری خیلی مهم هستید و روز موعد پرستار کودکتان در تماسی به شما می‌گوید که کودکتان آسیب سطحی دیده است، شاید اگر در شرایطی دیگر بودید قرار کاری خود را رها کرده برای رسیدگی به کودکتان به خانه می‌رفتید اما در چینی شرایطی که ممکن است شانس دوباره‌ای نداشته باشید بهتر است عاقلانه تصمیم بگیرید و به پرستار کودکتان بگویید تا پایان جلسه کاریتان محل آسیب دیدگی را با کمپرس آب یخ تسکین دهید تا شما برسید. بهتر است اگر این آسیب دیدگی‌های جدی نباشد یا شرایط بحرانی نباشد به عنوان یک مادر شاغل خونسرد شرایط شغلی خود را ارجحیت دهید شاید شانس دیگری نداشته باشید. اما اگر شرایط وخیمی باشد بهتر است طبق غریزه مادری عمل کنید.

۸. مسائل خانوادگی را در خانه نگه دارید.

مطمئنا همیشه در اداره یا محل کارتان افرادی هستند که دوست داشته باشند که بیشتر درباره شما و زندگی خانوادگیتان بدانند. بهتر است خطوط بین زندگی کاری و زندگی خانوادگی را مشخص کنید و اگر همکارتان، دوستتان هم هست گاهی یک روز در هفته به دیدارهای خانوادگی اختصاص دهید اما مسائل خانوادگی و کاری را بهم متصل نکنید و در محل کار تنها از مسائل کاری صحبت کنید. اگر در محل کارتان مهمانی خانوادگی باشد شما هم می‌توانید کودکانتان را با خود بیاورید اما در غیر این صورت بهتر است این حریم‌ها را رعایت کنید.

۹. مشکلات کودکان

شاید هیچ چیز بیشتر از این که مربی کودکتان  در ساعاتی که سر کار هستید و با شما تماس می‌گیرد تا یک قرار اولیا و مربیان بگذارد، باعث عصبانیتان نشود. رسیدگی به مشکلات کودکان در مهدکودک مسئله ایست که گاهی باعث می‌شود عصبانی شوید. در چنین حالتی باید به عنوان یک مادر شاغل خونسرد رفتار کنید و تنها با آرامش رسیدگی به این مسائل را به ساعات بعد از کارتان موکول کنید.

۱۰. رسیدگی به وظایف مختلف

مادر شاغل خونسرد

بهتر است این واقعیت را قبول کنید که به عنوان یک مادر شاغل وظایف مختلف و سختی را بر عهده دارید و باید همزمان یک مادر، یک زن خانه دار و یک کارمند وظیفه شناس باشید. باید بدانید کجا و چطور عمل کنید تا خونسردی خود را حفظ  کنید اگر گاهی شرایطی پیش آمد که کنترل اوضاع از دست شما خارج شد اصلا دچار استرس نشوید و تنها خونسردی خود را حفظ کنید و یکی یکی کارهایتان را اولویت بندی کنید. خوشحال باشید که شغلی برای انجام دادن و وظایف خود را به عنوان مادری خانه دار به خوبی انجام می‌دهید.

منبع: realsimple

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *