۶ اصل الهام بخش در روش والدورف که خانواده‌ها باید بدانند

روش والدورف

با وجود اینکه روش والدورف نسبت به روش مونته سوری کمتر شناخته شده است، اما به عنوان یک سیستم آموزشی جایگزین برای تکامل کلی و جامع در یک کودک شناخته می‌شود. همانطور که در وب سایت گروه والدورف ذکر شده، مدارس والدورف مطالب هنری، علمی و فکری را در برنامه‌های خود به کار می‌گیرند و تمرکز آنها بر روی مهارت‌های اجتماعی و ارزش‌های معنوی است.

 روش والدورف ابتدا در سال ۱۹۱۹ در یک مدرسه آلمانی و برای فرزندان یک کارخانه سیگار راه اندازی شد و ایده اولیه آن توسط رودلف اشتاینر پایه گذاری شد. اشتاینر معتقد بود که کودکان هنگام تشویق به استفاده از تصورات و خیالات، بهتر می‌توانستند نکات آموزشی را فرا بگیرند. او استدلال کرد که آموزش باید جنبه‌های جسمی، رفتاری، احساسی، شناختی، اجتماعی و معنوی هر کودک را در نظر بگیرد.

اگرچه مدارس اشتاینر به دلیل مقیاس کوچک و همچنین ناتوانی در تأمین داده‌ها چندان مورد قبول واقع نشد، اما به مرور زمان ایده او تبدیل به ایده‌ای به نام روش والدورف شد که امروزه به عنوان یک روش نوین آموزش پیش دبستانی به کار گرفته می‌شود. در این مدارس اصول و قوانین خاصی وجود دارد که در این مطلب ۶ اصل الهام بخش و تأثیر گذار که خانواده‌ها باید بدانند معرفی شده است.

دوران کودکی به معنی یک نژاد و رده نیست

اشتاینر در یکی از نوشته های خود گفته بود که ” کتابی که در آن معلم می‌تواند آنچه را که تدریس کند، آموزش ببیند کجاست؟ این کتاب کودکان هستند. ما باید یاد بگیریم که خارج از این کتاب و غیر از چیزی که در آن است به آن ها یاد ندهیم و در واقع خود این کودکان، کتاب آموزش هستند“.

 اولین و مهمترین اصل در روش والدورف این است که همه کودکان به طور یکسان توسعه نمی‌یابند و هیچ کدام از آنها به ریتم رشد یکسانی ندارند. آموزش والدورف به ما می‌آموزد که نیازهای هر کودک برای او اختصاصی است و باید انتظار داشته باشیم که هر کدام از کودکان نیاز به یک سیستم آموزشی سفارشی داشته باشد. این موضوع باعث می‌شود که آموزش واحدی برای روش والدورف وجود نداشته باشد و هر منطقه یک روش اختصاصی داشته باشد.

تبدیل شدن به یک داستان پرداز

 گفته می‌شود که انیشتین یک بار گفته که اگر فرزندان هوشمند می‌خواهید، برای آنها داستان بخوانید؛ اگر می‌خواهید هوشمندتر باشند، برای آنها افسانه تعریف کنید. روش والدورف این دیدگاه را به اشتراک می‌گذارد. رادولف اشتاینر معتقد بود که داستان یک هدیه است و داستان‌سرایی یکی از ویژگی‌های اصلی آموزش والدورف است. داستان‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا ارتباط برقرار کنند، آن‌ها کلمات جدید به کودکان یاد می‌دهند، و کودکان را به مکان‌هایی می‌برند که هرگز ندیده‌اند. آموزش والدورف اهمیت گفتن داستان رو بیشتر از خواندن آن می‌داند و معتقد است که داستان نویسی به تخیل کودک کمک می‌کند.

داستان ساختن می‌تواند دشوار باشد، اما با گذشت زمان آسان‌تر می‌شود. بنابراین در روش والدورف ابتدا از کودکان خواسته می‌شود که یک داستان ساده بسازند که در دوران کودکی با آن سر و کار داشته‌اند. بچه‌های کوچک دوست دارند که چندین بار به یک داستان گوش دهند تا این داستان برای آن ها به یک رابطه واقعی تبدیل شده و بعد از مدتی برای آن ها تکراری شود. این موضوع به خیال پردازی و تخیل آن ها در حین آموزش کمک می‌کند.

ارتباط با طبیعت به صورت روزانه

کودکان با فعالیت بدنی رشد می‌کنند و بازی در خارج از منزل به رشد خلاقیت آنها کمک می‌کند. ارتباط و اتصال با طبیعت به این معنی است که به کودکان آموزش داده می‌شود تا توجه بیشتری به جهان و دنیای اطرافشان داشته باشند. این بدین معنی است که آنها آموزش می‌بینند تا زمان بوییدن گل را بدانند و با چیزهای مختلف و مردم در اطراف خود در ارتباط باشند تا شناخت محیطی آنها بهبود یابد.

فرصت‌های ارتباط با طبیعت فراوان هستند: بوی گل‌ها، گل‌ها، جمع آوری سنگریزه‌ها، گرفتن عکس از حشرات، انتخاب برگ، رنگ یا بازی با موجودات زنده، بازی با چوب، ساخت قلعه، حفاری، بازی با شن و ماسه، شکار و شکارچیان و غیره. این‌ها مواردی ساده و معمولی هستند که همیشه و در همه حال در دسترس شما و کودک شما قرار می‌گیرند.

یاد دادن بازی به بچه‌ها

آموزش روش والدورف بر این اصل استوار است که ساده‌ترین اسباب بازی‌ها بزرگترین خلاقیت را به وجود می‌آورد. اشتاینر تأکید کرد که کودک به اکثر اسباب بازی‌های طبیعی نیاز دارد و استدلال می‌کند که اسباب بازی به کودک تجارب حسی و و فوق العاده ارمغان می‌دهد. او معتقد بود که وقتی اسباب بازی‌ها ساده و سرراست باشند، باعث ایجاد خلاقیت در کودک می‌شود، زیرا کودکان پس از آن می‌توانند از تخیل خود برای ساخت اشیاء دیگر استفاده کنند.

آموزش والدورف از اسباب بازی‌های ساده و سازگار با محیط زیست برخوردار است که هر کسی به آنها دسترسی دارد: میوه کاج، پوسته، بلوط، نخ، جوراب ابریشم و دستمال، چوب و شاخه، بلوک‌های چوبی، بلوط، سنگ، مقوا و غیره. می‌بینیم که روش والدورف با ابزارهایی ساده انجام می‌شود که کار کردن با آنها بسیار راحت و معمولی است.

ایجاد یک روال مشخص و منظم

در روش والدورف هر روز صبح با یک دوره زمانی شروع می‌شود. سیکل زمانی که یک دوره خاص است که کودکان در طی آن با همدیگر می‌خوانند، موارد مختلف را با یکدیگر مرور می‌کنند، تمرینات حرکتی را انجام می‌دهند و حتی انگشتان را بر اساس مضامین خاص حرکت می‌دهند. تمامی این حرکت‌ها و بازی‌ها بر اساس یک اصول منظم و دوره زمانی انجام می‌گیرد.

مزایای زیادی برای ایجاد یک روال مشخص وجود دارد. مربیان روش والدورف متقاعد شده‌اند که این آیین‌ها و روال‌های مشخص به کودکان احساس امنیت می‌دهد و باعث می‌شود که نسبت به هر چیزی اعتقاد کامل داشته باشند. به عقیده مربیان، ایجاد یک روال می‌تواند کار والدین را نیز ساده‌تر کرده و آنها از این تجربه در مراحل بعدی زندگی آنها استفاده کنند.

یک اتاق برای هنر اختصاص دهید

اتاق هنر بخش مهم و اصلی از روش آموزش والدورف است. ایجاد اتاق برای هنر به معنی فراهم آوردن یک فضای آرام و شاد برای لحظات غیر متمرکز در کودکان است که در آن بتوانند بازی‌های خلاقانه را تمرین کنند. در واقع در این لحظات کودکان می‌توانند خلاقیت خود را توسعه دهند.

اشتاینر معتقد بود که اسباب بازیهای کمتر و ساده‌تر به کودکان کمک می‌کند که خلاقیت بیشتری داشته باشد. او همچنین معتقد بود که فضاهای سازمان یافته، مانند حالتی که اسباب بازی‌ها به طور مرتب در سبد یا قفسه‌ها چیده شده باشند، نقش مهمی در توسعه کودک و رشد او ایفا می‌کند. اهمیت فضاهای سازمان یافته یک جنبه آموزشی روش والدورف است که در مدارس مونته سوری نیز مشترک است.

این نقل قول از رادولف اشتاینر به خوبی فلسفه روش والدورف را خلاصه می‌کند: “بالاترین تلاش ما باید رشد انسان‌های آزاد باشد که بتوانند خود به هدف و هدایت زندگی خود برسند. نیاز به تخیل، حس حقیقت و احساس مسئولیت سه عامل قوت بخشیدن به هر آموزش هستند.”

منبع: motherly

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *